Кметовете на Несебър

17 авг. Кметовете на Несебър

Предоставил: Васил Киров

По спомени на възрастни хора от Несебър, като Марин Маждраков, Андон Атанасов – бивши кметове, на Щерион Левендов и Стефан Владков – уважавани граждани, достигаме до някои факти за управлението на града. maxresdefaultТова бегло е записано от Веса Харизанова, дългогодишна служителка в съвета, по повод началото на летописна книга на ГНС и историческата справка за предаване архивата на кметството през 1960 година. Като спомени, колкото и субективни да са те, да изглеждат като легенда, мит, или предание, имат своята стойност и ни доближават до истината.

Именно по сведения на горепосочените лица, през турско време градът се е управлявал от „ кмет – мухтар” Реджа ефенди. Помощник му е бил Сава Баласов и бирник Темистокли Малопополус. За решаване на важни задачи на града са канени по заможни граждани, между които една жена – баба Ортодоксия, знаеща добре литературния турски език. А първият кмет след Освобождението по същите спомени е бил Клянтис Комненос, вероятно от гръцката императорска фамилия Комненовци.

Тези факти са публикувани за първи път от мен през 2008 година във в-к „Несебър Днес” през м. февруари или март, по повод 130 годишнината от освобождението на Несебър. По поръчка на кмета Н.Трифонов Международния търговски и културен център „ГЕОПАН”- Бургас през 2007 година откри изложба със портретите и списъка на кметовете на Несебър. Ето го:

  1. Клянтис Комненос
  2. Сава Бласов
  3. Димос Сава Бласов
  4. Георги Баласов
  5. Пеньо А Попов
  6. Добри Даскалов – Даскала
  7. Янако Николов Янулов – през 1906 г. и 4.І. 1911 – 4.VІ. 1911г
  8. Константин Маргариди –1910 г.
  9. Димитър Савлакиев- 4 юни 1911 – 8 юни 1914 г., 20 януари 1920 – 20 март 1922г, 24 март 1922 – 30 август 1924 г.
  10. Георги Иванов Куртович – 8 юни 1914 – декември 1917 г.
  11. Георги Иванов Рашков – предс.на тричл. Комисия 30 март 1919 – 20 януари 1920 г.
  12. Скули Стефанов – 20 март 1922 – 16 март 23 г.
  13. Яни Килайдинов -2 септ.1924 – 5 окт. 1924 г.
  14. Анастас Ник. Янулов – 5 окт 1924 -12 дек. 1924 г.
  15. Атанас Христов Стоев – предс. тричл. комисия – 12 декем.1924 – 1925 г.
  16. Костадин Симеонов Вълчанов – 1925 – март 1926 г.
  17. Марин Петров Маждраков – 8 март 1926 г- 14 април 1928 г.
  18. Димитър Иванов Занешев – предс. на тричл. Комисия 14 април 1928 -25май 1928 г.
  19. Антон Атанасов Попов – 25 май1928 до 3 декември 1929, 12 май 1931 – 7 юни 1932, от м.юни 1934 -20 ноември 1934 г.
  20. Григор Христов Узунов – председател на тричленна комисия 3 декември 1929 – 14 февруари 1930 г.
  21. Тома Димитров Христов -14 февруари 1930 – 12 май 1931, 7 юни 1932 – м. май 1934, 6 април 1946 – 5 ноември 1937 г-
  22. Христо Иванов Харизанов – предс. тричл. Комисия 12 май 1934 – юни 1934 г.
  23. Христо Атанасов Христов – 20 ноември 1934- 15 юли 1936 г.
  24. Ангел Илиев Икономов – 15 юли 1936 – 214 май 1937 г.
  25. Георги Димитров Касабов – 24 май 1937 – 21 декември 1940 г.
  26. Спас Желев Тодоров – 17 януари 191940 г. – 31 декември 1942 г.
  27. Стефан Иванов Тантилов – 1 януари 1943 – 8 септември 1944
  28. Георги Иванов Христов – временен кмет на Отечествения фронт 8.септември 1944 г.- 6 април 1946г.
  29. Христо Русев Минков – 5 ноември 1947 – 1. октомври 1948 г.
  30. Янаки Досев Попов- временна градска общинска управа 11. септември 1948 г. – 30 септември 1949 г.
  31. Фана Иванова 30 септември 1949 – 10 декември 1952 г.
  32. Кръстю Русев Русев 23 декември – 1953 – 10 април 1959 г.
  33. Александър Дончев Стоилов – 10 април 1959 г.- 6 март 1962 г.
  34. Васил Киров Димитров – 6 март 1962 г. – 3. март 1966 г., – 15 юни 1981 г. – 1. октомври 1990 т.
  35. Пеньо Апостолов Попов – 4 март 1966 – 5 юни 1976 г.
  36. Григор Петров Хризанов – 5 юни 1976 – 25 февруари 1977 г.
  37. Генчо Иванов Алагенов – 25 февруари1977 – 15 юни 1981 г.
  38. д-р. Иван Георгиев Ташев – председател на временната общинска управа -3 октомври 1990 – 25 септември 1991 г.
  39. Страхил Николов Ламбов 29 октомври 1991 – 12 ноември 1993 г.
  40. Андрей Телемахов Сариев – 30 ноември 1993 – 12 ноември 1995 г.
  41. Живко Ботев Георгиев – 12 ноември 1995 – 23 юли 1997 г.
  42. Стоян Петров Голев – 23 юли 1997 г. – 11 декември 1998 г.
  43. Янаки Стоянов Иванов – 30 януари 1998 – 26 октомври 1999
  44. Николай Стоянов Трифонов – 2 ноември 1999 –
  45. Магдалена Мандулева
  46. Николай Киров Димитров

Беглият преглед на списъка на кметовете позволява да се направят няколко извода.

Първият. Непосредствено  след Освобождението и продължително време след това за кметове са избирани гърци.

Вторият.  Най продължително  време са кметували: Клянтис Комненос, Васил Киров, Пенко Апостолов,  Димитър Съвлакиев,  Кръстьо Русев, Фана Иванова, Спас Желев,  Тома Мецангов.    По два пъти са избирани Янако Янулов,  Димитър Съвлакиев, Георги Куртович,  Марин Маждраков, Васил Киров

Третият. Изборите и избирането или назначаването на  кметовете е протичало при остра  политическа борба и атмосфера. Посочените като председатели на тричленни кжомисии са ставали  поради опорочване на изборите, поради преврати, равни резултати и др.


Някои заместници и секретари след 1958 г.

Кръстю Русев – секретар…

Александър Дончев – зам Кръстю Русев секр. Борис Минчев

Васил Киров – секр. Борис Минчев няма заместник Пенко Апостолов зам. Яни Николов, секр. Георги Балинов зам. Андрей Сариев секр. Митьо Пергелов Григор Харизанов – зам. А Сариев секр. М.Пергелов Генчо Алагенов , заместници Григор Харизанов, Александър

17.ІІІ. 77 г. .Александър Трайков и секретар Денка Сивова

Учредителна сесия след изборите на 18 април 1979 г

Васил Киров зам. Иван Попов, Румен Спиров и секр. 26.юни 81 – ХІІ. 83 Ленко Нестеров 23.ХІІ 83 – юни 85 Васил Киров зам. Попов, Спиров, секр. Живко Георгиев

1 август 86 г. учред. сесия – ХІІ 87 Васил Киров зам. Ив.Попов, Ж Георгиев, Йорданка Пинкова секр. Николай Николов.Това става на 17.ІХ. 86 Г.

8.ІІІ 88 учр. сесия – 89.

Васил Киров зам. Попов ,(Стойновски) секр. Живко Гиоргиев и председатели на комисии: Добрина Новоселска – икономическа Ташко Славков селско стопанство Димитър Контев търговия, туризъм, услуги

Красимир Косев – образование, култура

89 – 90 г. същите личности

В.Киров, Стойновски, Ж.Георгиев, Новоселска, Славков, Контев, Косев

90- 91. Иван Ташев

91- 93 Ламбов

93-94 Сариев

95 – 97 – Ж.Георгиев

97 Голев І.98 – Х.99 Янаки Стоянов Х 1999 – 2007 г. Николай Трифонов

Тази статия е подготвена и предоставена от Васил Киров. Информацията е събирана и проверявана многократно и представлява изключителна интелектуална собственост. Всяко копиране и използване без разрешението на собственика и Васил Киров е престъпление!



Прочетена 16229 пъти
4 коментара
  • Анонимен
    Публикувано в 12:00h, 18 август Отговор

    Ednoto ime e sgre6eno

  • Онуфри
    Публикувано в 19:47h, 15 март Отговор

    Да ви е жив и здрав последния кмет след него ще остави само мандрахури

  • чичко милиционер
    Публикувано в 08:18h, 03 октомври Отговор

    Купуването и продаването на гласове е престъпление! 🙂

Коментирай