20 ян. Бадури
Бадури е конструкцията, която се изгражда за да се реди на нея уловената пролетна скумрия /чироз/. Както е видно на снимките по-горе, се използват палузи /дървени колове най-често от акация/, които се връзват в горната част. Първите и последните се „спъват“ с опънато въже, вързано за кол, забит в земята. Между палузите се връзват въжета на които се окача рибата. Вързана по двойки за опашката.
В изграждането на Бадурите и приготвянето на Чируза, е ангажирано цялото население – най-вече жените и децата. Уловената пролетна скумрия се чисти, соли и окача по въжетата да съхне – отделят се гарозите. На бадурите, едно време са се сушели стотици хиляди риби. От 60-те години на миналия век няма бадури – по обясними причини.

Адам Канариев
Публикувано в 17:07h, 07 майТова което се вижда на това фото е прочутия Черноморски чируз които е почти изчезнал като вид риба от Черно море. В много малки количества се е срещал някъде до 64 год. на миналия век. За тези които не знаят това е дефакто пролетна скумрия която в края на април и началото на маи е мигрирала на север. Минавайки през нашите брегове е била много атрактивен улов за всички рибари. Ловели са я в по големи количества с мрежи и по малки количества с чипарета както се лови сега сафрида ако го има. Според сезона в които се лови си има и своята специфична обработка която се определя от мазнината и температурата на околната среда.
Черноморската скумрия пролетната е била много постна и по дребна от есенната която е била по едра и мазна. И в двата случая говорим за черноморска скумрия. Пролетта с топлите морски бризове сравнително добро слънце и липса на мухи и дозирано солене се е приготвял този превъзходен морски дар. Продавала се е на чифтове на търговците както я виждате вързана по две за опашките образувайки буквата V .
Познанията които имам са от разказите на дядо ми и баща ми. Аз също съм потомък на професионални рибари. Това което е било е безвъзвратно загубено. Такъв чируз може да се вкуса в Турция по крайбрежието но има разлика във вкуса. Има години когато по нашите брегове се появяват тъй наречените мутанти риби които приличат на сафрид паламуд и скумрия едновременно наречени от рибарите Кольози. Играта на природата понякога е много тъжна. Дали можем да го определим като еволюция незнам. Времето ще покаже, може би след много години ще се появи нов вид риба. Хищническото експлоатиране на рибните ресурси доведе до нарушение на равновесието. Не са далеч годините когато черноморски риболов ловеше стотици тонове ситна риба и с нея хранеха прасетата и кокошките на АПКА след което месото миришеше на риба…
Антон Костадинов
Публикувано в 17:13h, 07 майТази информация е безценна и интересна за всички нас! Благодаря ви още веднъж!
Антон Костадинов
Публикувано в 17:31h, 07 майАз което знам е, че Чирата е пролетната скумрия – за сушене. Липаридата – е най-мазния вид и не става за сушене на чируз – след това лепне. А Кольоза се е ловял от Август до Ноември
Адам Канариев
Публикувано в 18:22h, 07 майПравилно,чируза беше пролетна скумрия. Ловеше се някъде след 10 април до края на май. Лодките влизаха на парус сутрин много рано на чипаре за скумрия. На чипаре ловяха индивидуалните рибари но 2-ма, 3-ма. Лодките бяха по малки и леки, на платна. Моторниците с капитаните и аламаните ловяха на мола вечер. Тогавашна Месеврия разполагаше с памучни мрежи, които се товареха на аламани. Дърпаха ги моторници, гинии. Вечер на луна се правеха моли на парче. Така се правеха многото чири приятели. Аламаните, сигурно помните, те бяха товарни и според големината бяха ЕКИ чифт и юч чифт-значи брои гребла. През тези години и време Несебър, Созопол миришеше на чируз.
Стати
Публикувано в 19:15h, 09 майЦИPA